Poszkodowani coraz częściej zamiast tradycyjnego odwołania od decyzji ubezpieczyciela wybierają odkup szkody. Dzięki temu mogą uzyskać odszkodowanie znacznie szybciej bez zbędnych formalności. Bez wychodzenia z domu.

Jak najlepiej zgłosić szkodę?

Odkup odszkodowania jest prosty. Najpierw zgłaszasz szkodę komunikacyjną, następnie ubezpieczyciel dokonuje oględzin, a na końcu wydaje decyzję o wypłacie odszkodowania. W rzeczywistości uzyskanie odszkodowania jest znacznie trudniejsze.
Ogromna liczba poszkodowanych uzyskuje je w zbyt niskiej kwocie. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy poszkodowany przekaże wszystkie wymagane dokumenty, a wina sprawcy jest bezsprzeczna.

Ubezpieczyciele często też wykorzystują niewiedzę poszkodowanych, np.: proponując ugodę i nie informując o tym we właściwy sposób. Zakłady ubezpieczeń często oferują także wypłatę odszkodowania bardzo szybko, ale z o wiele niższą kwotą.
W związku z tym poszkodowani coraz częściej potrzebują pomocy przy uzyskaniu odszkodowania.

Dlaczego poszkodowani potrzebują pomocy przy odszkodowaniu?

Po uzyskaniu odszkodowania możesz się zorientować, że jest ono za niskie. Mogą także pojawić się inne problemy, m.in.:

  • odmowa wypłaty odszkodowania
  • zbyt długie oczekiwanie na odszkodowanie
  • zaniżona wartość pojazdu lub zawyżona wartość wraku
  • nieprawidłowe orzeczenie o szkodzie całkowitej

To wszystko może sprawić, że otrzymane odszkodowanie nie wystarczy na naprawę pojazdu lub pokrycie innych strat. Możesz sam starać się o wyższe odszkodowanie, jednak zwykle rodzi to kolejne problemy.

Możesz uzyskać wyższe odszkodowanie sam

Po uzyskaniu zbyt niskiego odszkodowania możesz się odwołać, po czym pojawia się informacja w decyzji. To jednak wymaga spełnienia dodatkowych formalności. Musisz napisać pismo, w którym wskażesz właściwą kwotę odszkodowania, a także ją uzasadnić. Dlatego niezbędne jest posiadanie trudnych do podważenia dowodów. Może to być np.: kosztorys niezależnego rzeczoznawcy lub wycena ASO.

Mimo to zakład ubezpieczeń może odrzucić reklamację, nie uzasadniając jej zbyt szczegółowo lub w błędny sposób. To sprawia, że sprawa musi trafić do sądu. Osoba niedoświadczona będzie mieć bardzo poważny problem z przygotowaniem pozwu, a następnie udowodnieniem swoich racji.

Dochodzenie odszkodowania może przeciągać się przez wiele miesięcy, a nawet lata. Dlatego wielu poszkodowanych decyduje się na sprzedaż szkody, dzięki któremu uzyskują odszkodowanie znacznie szybciej i mniejszym kosztem.

Co to jest odkup szkody?

Skup odkup szkody to odpłatne przekazanie praw do odszkodowania firmie odszkodowawczej. W praktyce oznacza to, że firma odszkodowawcza wypłaca Ci brakującą kwotę odszkodowania. Następnie sama dochodzi od ubezpieczyciela wypłaconej wcześniej kwoty.

Oznacza to, że nie musisz sam pisać odwołania od decyzji ubezpieczyciela lub nawet pozwu. Starając się o dopłaty do odszkodowań komunikacyjnych, nie tracisz na czasie. Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela to nawet 30 dni oczekiwania na odpowiedź, która w dodatku może być odmowna. W przypadku firmy odszkodowawczej procedura trwa jedynie 72 godziny.

Nie musisz też obawiać się dodatkowych kosztów. W przypadku tradycyjnego odwołania musisz liczyć się z kosztami niezależnego rzeczoznawcy lub kosztami sądowymi. W przypadku odkupu nie ponosisz żadnych kosztów. Analiza, a następnie dochodzenie środków są darmowe.

źródło: materiały własne redakcji

Nie potrzebujesz stosu dokumentów

Odkup szkody to bardzo prosta usługa. Gdy pojawiają się kłopoty z odszkodowaniem, wystarczy firmie odszkodowawczej przekazać dokumenty takie jak:

  • oświadczenie sprawcy (lub notatka policyjna)
  • decyzja ubezpieczyciela

Dokumenty te wystarczą do przyjęcia i analizy Twojej sprawy. Co ważne, nie musisz przekazywać firmie żadnej dodatkowej dokumentacji, która zwykle pojawia się przy odwołaniu od decyzji ubezpieczyciela, np. niezależny kosztorys. Wszystkie wspomniane dokumenty pojawiają się wcześniej podczas dochodzenia odszkodowania.

Przez internet łatwiej

Jak możesz zauważyć, skorzystanie z usług firmy odszkodowawczej nie jest skomplikowane. Możesz to jednak uprościć jeszcze bardziej. W dobie internetu nie są konieczne osobiste wizyty w siedzibie firmy, czy dostarczanie dokumentów w wersji papierowej.

Większość firm odszkodowawczych posiada własne strony internetowe, a na nich formularz kontaktowy. Możesz więc opisać swoją sprawę, a także dodać skany posiadanych dokumentów. Nierzadko możesz skontaktować się z firmą odszkodowawczą także przez profil na Facebooku.

Po otrzymaniu dokumentów firma kontaktuje się z Tobą telefonicznie, aby potwierdzić wszystkie dane. Następnie dokonuje analizy kosztorysu i również telefonicznie lub mailowo informuje Cię o wysokości zaniżenia. Następnie otrzymujesz pieniądze za pomocą przelewu.

Podsumowując — uzyskanie odszkodowania we właściwej kwocie może być trudne. Większość zakładów ubezpieczeniowych zaniża wypłacane kwoty. Poszkodowani nie muszą jednak sami dochodzić należnego odszkodowania. Z pomocą przychodzą tu firmy odszkodowawcze, dzięki czemu możesz uzyskać brakującą kwotę odszkodowania znacznie szybciej.