Od początku lat dziewięćdziesiątych liczba samochodów zarejestrowanych w Polsce systematycznie rośnie. W roku 2018 zarejestrowano prawie 30 mln samochodów, a nasze położenie na szlaku transportowym wschód-zachód generuje duży ruch tranzytowy. Przez same granice zewnętrzne Unii Europejskiej do Polski wjeżdża prawie 13 mln samochodów, z czego prawie 10 mln stanowią auta osobowe.

Czym jest skup odkup szkody?

Niestety wciąż znajdujemy się w niechlubnej czołówce, jeśli chodzi o ilość kolizji i wypadków, które powodują kierowcy. Wszystko to sprawia, że firmy skupujące szkody komunikacyjne mogą pomóc uzyskać poszkodowanym wyższe odszkodowanie, niż to, które zaproponował im ubezpieczyciel. Dlatego liczba chętnych, by odsprzedać swoją szkodę takiemu podmiotowi wciąż rośnie.

Trzeba zadać sobie jedno, najważniejsze pytanie: co jako poszkodowany mogę wtedy zyskać? Okazuje się, że bardzo dużo i co najważniejsze: nie będąc dłużej obciążonym swoją szkodą? W jaki sposób odbywa się sprzedaż szkody i jaką firmę najlepiej wybrać?

Firmy dopłacające do zaniżonych odszkodowań rosną jak grzyby po deszczu. Duże zaniżenia, które generują ubezpieczyciele, sprawiają, że poszkodowani coraz częściej ze swoim problemem zwracają się do takich instytucji. Usługa polega nie tylko na reprezentowaniu klienta w sporze z ubezpieczycielem. Najważniejsze jest to, że po odkupieniu szkody to taka firma we własnym zakresie jest w stanie uzyskać należną dopłatę od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Oczywiście nie każda ze szkód może zostać sprzedana. Odkupienie szkody jest możliwe wyłącznie tych, od których powstania nie minęły 3 lata, ponieważ tyle wynosi okres przedawnienia. Odkupywanie szkód dotyczy również Autocasco- one opierają się na trochę innych zasadach i czasami dochodzenie roszczeń jest utrudnione przez różnego rodzaju wyłączenia, które znajdują się w umowie AC.

Odkup nie zawsze możliwy- co robić?

Jeśli chcemy ocenić, jak duża jest skala działania takich firm, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka jest przyczyna takiego zjawiska? Jeśli firmy ubezpieczeniowe zgodnie z przepisami prawa likwidowałyby szkody, wtedy nie byłoby konieczne odwoływanie się do innych podmiotów. Dopóki więc będziemy mieć do czynienia ze zjawiskiem zaniżania poszkodowanym odszkodowania, to na rynku odszkodowawczym będzie powszechne zjawisko dopłaty do odszkodowań.

Najprostszym sposobem jest obliczenie zaniżenia na podstawie kosztorysu, według którego była likwidowana szkoda. Kosztorys jest wtedy analizowany i przedstawiona zostaje kwota, za jaką kancelaria zechce odkupić szkodę. Skuteczność takich firm jest duża, są jednak czynniki, które mogą uniemożliwiać jej odkup:

  • przedawnienie roszczenia
  • zbyt niska kwota zaniżenia
  • prawidłowo sporządzony kosztorys
  • wystąpienie szkody całkowitej

Klienci coraz częściej wybierają więc firmę skupującą szkodę, niż jeśli mieliby brać udział w długotrwałym procesie sądowym, który znacznie przewyższyłby ich koszty. Dlatego jest ona częściej wybierana, gdy poszkodowanemu kierowcy zależy na szybkiej likwidacji szkody.

Gdy poszkodowany zdecyduje się na sprzedanie swojej szkody- następuje podpisanie umowy cesji wierzytelności, a później wypłata należności. Od tego momentu nie będzie możliwe ubieganie się o odszkodowanie na własną rękę, czy bezpośrednio od ubezpieczyciela.

W jaki sposób wybrać odpowiednią firmę?

Firm tego rodzaju wciąż przybywa i niełatwo zdecydować się na taką, której usługi w 100% zagwarantują poszkodowanemu satysfakcję. Dlatego wybierając ją warto kierować się następującymi kryteriami:

  • czy jest rozpoznawalna
  • jakie ma opinie w Internecie
  • czy odprowadza podatek VAT
  • czy ma dużo wygranych spraw (w zależności od specjalizacji)
  • czy posiada wyspecjalizowany zespół prawniczy
  • czy działa szybko

Z punktu widzenia prawa skarbowego istotne jest odprowadzenie podatku za odkupioną cesję, która polega na przeniesieniu wierzytelności w drodze umowy na wskazaną osobę trzecią. Przedmiotem tej umowy jest prawo do żądania od dłużnika spełnienia określonego świadczenia (czego żądają firmy skupujące szkodę). Oznacza to, że sprzedajemy komuś swoje prawo do uzyskania wyższego odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Trzeba pamiętać, że wypłacone przez firmę wynagrodzenie nie jest odszkodowaniem, lecz wynagrodzeniem uzyskanym za wierzytelność, którą nabyła od klienta firma skupująca szkodę w drodze odpłatnej cesji. Dlatego wypłacając wynagrodzenie firma będzie musiała odprowadzić podatek dochodowy w imieniu swojego klienta. Warto wybrać taką firmę, która zajmie się tym w profesjonalny sposób.

Pomimo dużej konkurencyjności na rynku warto poświęcić chwilę czasu na dokładne przeanalizowanie firmy zajmującej się skupem i odkupem szkody komunikacyjnej. Może to znacząco wpłynąć na cały przebieg jakim jest odkup szkody i dopłata do szkody.